Historie hotelu Adria

Jsme tu pro vás už od roku 1912

Přijeďte zažít jedinečnou historickou atmosféru Hotelu Adria v srdci Prahy. 
Náš dům je nejstarším hotelem na Václavském náměstí. Má bohatou historii, která sahá až do 14. století. 
Hotelovou tradici v něm založil v roce 1912 slavný hoteliér Emil Ročák. Ten zde vytvořil i secesní krápníkový Triton Restaurant, který navštěvovaly ve 20. století slavné divadelní a filmové hvězdy. 
Dnes si v něm skvělé menu můžete vychutnat i vy.
V roce 1919 koupili hotel František Tichý – dědeček současných majitelů a zakladatel české kinematografie, a jeho manželka Marie. Hotel Adria tak dodnes jako jediný na Václavském náměstí patří české rodině. Jsme hrdí, že můžeme nadále navazovat na jeho bohatou tradici. O Hotel Adria se staráme tak, abyste se v něm vždy cítili srdečně vítáni.

Náš dům je nejstarším hotelem na Václavském náměstí. Má bohatou historii, která sahá až do 14. století. Dle dostupných materiálů náležela celá tato strana a blok za ní klášteru karmelitánů s kostelem Panny Marie Sněžné. Koncem 14. století měl klášter kvůli získání prostředků na svůj velice nákladný stavební program tuto stranu rozparcelovat na řadu poplatných měšťanských domů. Na dnešní parcele stály zpočátku dva objekty. V roce 1540 se však již prodával jediný dům na místě čp. 784 se zahradou.

Během dalších staletí se u domu vystřídalo mnoho majitelů a proběhla na něm řada úprav. V roce 1911 dům „U modré botky“ koupil hoteliér Emil Ročák, který provedl zásadní přestavbu domu pro účely hotelové a restaurační. Při přestavbě byl vybudován v suterénu sál restaurace, který obsahoval mezipatro s galerií včetně jeviště pro kabaretní a jiné zábavné produkce. Celá budova hotelu s názvem „NEPTUN“ byla zkolaudována v roce 1912.

V té době objekt využívala řada významných umělců. Patřili mezi ně Emil Artur Longen, Saša Rašilov nebo Jaroslav Marvan. V prosinci roku 1918 dům koupila Městská spořitelna, která ho 24. 10. 1919 prodala Františku Tichému, dědečku současných majitelů a jeho manželce Marii. František Tichý byl kromě hoteliéra a majitele domu čp. 784 také zakladatelem české kinematografie a od roku 1918 i jejím předsedou.

V další přestavbě roku 1927 byl sál pojmenován po králi českých komiků a nesl název „Burianovo divadlo“. Vlasta Burian se svým souborem v něm působili až do roku 1928 a do suterénu malého hotelu na Václavském náměstí se začalo chodit na Voskovce a Wericha. Když se pánové přestěhovali o malý kousek dál, do Vodičkovy ulice, stal se z divadla biograf „Hollywood“, který byl užíván do roku 1930. V roce 1940 bylo vydáno potvrzení Státního památkového úřadu, že dům čp. 784 je pod památkovou ochranou, a roku 1951 byla na dům uvalena národní správa a vstupní hala byla změněna na provozovnu družstva Mechanika. V roce 1974 byly suterénní prostory přední budovy adaptovány na vysokoškolský klub Adria.
Po restituci a navrácení objektu rodině Tichých v roce 1991 vznikla společnost ADRIA-NEPTUN a byly vypracovány plány pro komplexní rekonstrukci. Ta začala v roce 1992 a vyšplhala se na hodnotu 150 000 000 Kč. Finanční zajištění bylo zabezpečeno výlučně vlastním českým kapitálem.

Hotel Adria tak může i nadále plnit přání svým hostům a naplňovat tak odkaz Františka Tichého, dědečka současných majitelů. Ten vedl svůj hotel tak, jak ho chceme vést i my - aby se díky němu měl dobře jak on a jeho rodina, tak i zaměstnanci, lidé v okolí hotelu a hoteloví hosté.

Adria Hotel Prague | Prague | Romantická restaurace v Praze

Restaurace Triton 1912

Vítejte v TRITON Restaurantu!
Adria Hotel Prague | Prague | Konferenční sál Neptun

Konferenční prostory

Řekněte nám, co potřebujete, a zbytek nechte na nás.


Oficiální webové stránky
Rezervujte přímo

​​
 Rekonstruované pokoje v klasickém stylu

​​
100 let tradice

Nekonečně historie pěšky